Chrzest
Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Rodzice mają obowiązek troszczyć się, by ich dziecko zostało ochrzczone w pierwszych tygodniach. Jeżeli dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci, powinno być natychmiast ochrzczone. /KKK 1213, KPK 867/
Chrzest dziecka powinien odbyć się w kościele parafialnym miejsca zamieszkania matki dziecka. Ułatwia to późniejsze załatwianie wielu kancelaryjnych spraw. Chrzest z innej parafii może się odbyć na podstawie pisemnej zgody własnego proboszcza. Chrzest zgłasza matka, ojciec lub prawny opiekun dziecka.
W kancelarii parafialnej należy przedstawić:
- odpis Aktu Urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego,
- zaświadczenia rodziców chrzestnych
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka (jeśli ślub odbył się w innej parafii)
Aby ktoś mógł pełnić obowiązek chrzestnego powinien:
- mieć ukończone 16 lat
- być katolikiem, bierzmowanym, który prowadzi życie zgodnie z zasadami wiary i obowiązku, który ma przyjąć (KPK 874),
- młodzież szkolna przedstawia również zaświadczenie o katechizacji
- osoby przebywające za granicą powyżej 3 miesięcy, powinny dostarczyć zaświadczenie od duszpasterzy placówek zagranicznych.
Rodzicami chrzestnymi nie mogą być:
- Małżonkowie żyjący bez ślubu kościelnego, w związku cywilnym.
- Młodzież nie mająca sakramentu bierzmowania i nie uczęszczająca na katechezę;
Bierzmowanie
Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej łączą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej. /KKK 1285/
Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania odbywa się co roku w naszej parafii. Jest on udzielany zazwyczaj pod koniec roku szkolnego. W przygotowaniu do przyjęcia tego sakramentu uczestniczy młodzież z 8 klasy szkoły podstawowej a także ci, którzy z różnych względów nie przyjęli wcześniej tego sakramentu.
Do istotnych elementów przygotowania do bierzmowania należy:
- życie sakramentalne-(comiesięczna spowiedź, Msza św. w niedzielę i święta),
- świadectwo życia – (opinia nauczycieli, katechetów, i in.),
- wiedza religijna – (obecność na spotkaniach, znajomość Katechizmu);
Lekceważenie tych elementów przygotowania (trzy nieobecności na spotkaniach, nieznajomość ” Katechizmu”, brak pozytywnej opinii, zaniedbania w życiu sakramentalnym) powodują skreślenie kandydata z listy przygotowujących się do bierzmowania.
Każde spotkanie, spowiedź św. i wydarzenie podczas przygotowania do bierzmowania potwierdzamy podpisem księdza prowadzącego spotkanie.
Sakrament pokuty
Chrystus ustanowił sakrament pokuty dla wszystkich grzeszników w Kościele, a przede wszystkim dla tych, którzy po chrzcie popełnili grzech ciężki i w ten sposób utracili łaskę chrztu oraz zadali ranę komunii kościelnej. Sakrament pokuty daje im nową możliwość nawrócenia się i odzyskania łaski usprawiedliwienia./KKK 1446/
Z sakramentu pojednania można skorzystać codziennie przed każdą Mszą Świętą. Spowiedź odbywa się również w każdą niedzielę i święta w czasie Mszy świętej.
Spowiedź święta w pierwszym piątku miesiąca od godziny 17.00
Sakrament chorych
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. Modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. [JK 5,14-15]
Chorych i starszych parafian odwiedzamy z posługą sakramentalną w każdy pierwszy piątek miesiąca od godz. 9.00 rano.
w nagłych wypadkach:
Sakrament chorych (Pokutę, Komunię Świętą, Namaszczenie) powinni przyjąć ludzie chorzy, starsi i udający się do szpitala. O udzielenie sakramentu chorych powinna się zatroszczyć rodzina lub sąsiedzi. Sakrament chorych udziela łaski Ducha Świętego, która pomaga człowiekowi do zbawienia, umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci. Dzięki tej pomocy chory może nie tylko lepiej znosić dolegliwości choroby, ale także je przezwyciężyć i odzyskać zdrowie jeżeli jest to pożyteczne dla zbawienia jego duszy.
Sakrament chorych można przyjmować wielokrotnie.
Co należy przygotować na przybycie kapłana do domu chorego?
- stolik nakryty białym obrusem, na nim krzyż,
- obok zapalona świeca
- spodeczek, na nim nieco waty,
- woda święcona i kropidło
Sakrament małżeństwa
Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela. /Mk 10, 9/
Pragnący zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni:
- Zgłosić się do kancelarii parafialnej na dwa miesiące przed terminem ślubu,
- Udać się do Urzędu Stanu Cywilnego na dwa miesiące przed terminem zawarcia związku małżeńskiego (jeżeli ma to być ślub konkordatowy),
- Ukończyć kurs przedmałżeński
- Skorzystać z indywidualnego poradnictwa rodzinnego (trzy spotkania)
- Mają obowiązek przystąpić do sakramentu pokuty: po zapowiedziach i przed ślubem, chyba że narzeczeni mieszkają razem wtedy tylko przed ślubem.
- Podczas spowiedzi należy powiedzieć w konfesjonale, że jest to spowiedź przed ślubem
Do kancelarii należy przynieść:
- Metrykę chrztu świętego (jeśli chrzest miał miejsce poza naszą parafią) z adnotacją do ślubu kościelnego
- Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego
- Dokumenty tożsamości
- Dokumenty z USC, do zawarcia małżeństwa konkordatowego (są ważne tylko 3 miesiące).
- świadectwa nauki religii z ostatniej klasy lub indeks katechizacji
Narzeczeni winni zgłosić się do ksiedza w kancelarii na drugie spotkanie najpóźniej tydzień przed datą ślubu. Celem tego spotkania jest omówienie liturgii ślubu.
Pogrzeb
Ja jestem zmartwychwstanie i życie, kto wierzy we Mnie, choćby i umarł, żyć będzie, a każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
Formalności potrzebne do Pogrzebu Katolickiego:
- pierwsze miejsce ustalenia pogrzebu: dnia i godziny, odbywa się w parafii, a nie w zakładzie pogrzebowym. To nie zakład ustala dzień pogrzebu.
- dostarczyć kartę zgonu do kancelarii parafialnej (koniecznie przed pogrzebem)
- dostarczyć zaświadczenie o zaopatrzeniu Świętymi Sakramentami (o ile osoba zmarła w szpitalu lub w innej parafii)
- obecność innego księdza (z rodziny lub bliskiego znajomego) uzgodnić z miejscowym duszpasterzem
- pięknym zwyczajem, szczególną pomocą dla zmarłych i wyrazem troski o ich zbawienie są Msze św. zamawiane przy okazji pogrzebu. Te Msze św. są odprawiane w późniejszym terminie lub przesyłane księżom, którzy nie mają intencji.
- podczas Mszy Świętej pogrzebowej zbierane są ofiary od uczestników pogrzebu, za które odprawiana jest Msza Święta w 30 dni od pogrzebu.
- 31 grudnia o godz. 17:30 Msza Święta, na której wspominamy wszystkich wiernych zmarłych, którzy odeszli w ciągu minionego roku. Na Mszę św. przynosimy znicze.